Zabiegi niwelujące widoczne oznaki starzenia

Lifting

Lifting jest coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród gwiazd. Jest to, mówiąc w skrócie, zabieg chirurgiczny, który polega na naciągnięciu skóry (zwykle twarzy) przez usunięcie jej nadmiaru. Niestety ale wraz z wiekiem nasza skóra wiotczeje i opada: ma to związek z coraz mniejsza zawartością kolagenu i elastyny. Lifting może zlikwidować typowe oznaki starzenia się, jak zmarszczki czy właśnie obwisła skóra.

Minilifting a pełny lifting twarzy

To zabieg, który jest jak najmniej inwazyjny. Polega on na minimalnej korekcie twarzy lub na trochę bardziej złożonej procedurze, która obejmuje twarz i szyję. Jest to najczęściej drobne wygładzenie zmarszczek czy podniesienie skóry twarzy. Pełny lifting z kolei polega nie tylko na napięciu skóry, ale również na przemieszczeniu i naciągnięciu mięśni twarzy i szyi, a także powięzi mięśni.

Kto może poddać się zabiegowi?

Każda osoba, która odczuwa jakikolwiek dyskomfort, związany z widocznymi oznakami starzenia, może poddać się zabiegowi liftingu. Mimo wszystko prawie wszystkie zabiegi są przeprowadzane po 50 roku życia, jednak zdarzają się wyjątki. Mimo to żaden szanujący się lekarz nie powinien podejmować się przeprowadzenia liftingu na młodej skórze bez widocznych oznak starzenia. Zgłaszają się jednak osoby młodsze, które mają obwisłą skórę zwłaszcza w okolicy szczęki. Niektóre z nich posiadają też obwisłe podgardle. Dodatkowo jeżeli chodzi o lifting nie tylko twarzy, to osoby, które zrzuciły bardzo dużą nadwagę zgłaszają się nie tylko na lifting, ale również na usunięcie nadmiaru skóry. oxygeneo zabieg jest również mało inwazyjny i bardzo skuteczny

Ryzyko

Lifting jest zaliczany często do zabiegów kosmetycznych, jednak nie możemy zapomnieć, że wciąż wymaga on interwencji chirurga. Niesie ze sobą dodatkowo ryzyko wystąpienia powikłań, dlatego należy przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad, dzięki czemu wykluczy się wszystkie możliwe przeciwwskazania, które podnoszą ryzyko ich wystąpienia.

Przede wszystkim osoby chore na cukrzycę, cierpiące na choroby zakrzepowo-zatorowe lub mające problemy z układem oddechowym oraz z zapaleniem skóry powinny wstrzymać się z decyzją o liftingu. Dodatkowo palenie tytoniu bardzo niekorzystnie wpływa na proces gojenia się tkanek. Dodatkowo każdy taki zabieg powoduje powstawanie blizn – są jednak one w niewidocznych miejscach, zwykle za uszami lub schowane po włosami. Warto pamiętać o tym, że zbyt krótkie włosy mogą odsłonić widoczne blizny.

Botoks

Jest prawie tak samo popularny, jak lifting – efekt jest bardzo podobny, jednak często jest nietrwały i zabieg botoksowania trzeba powtarzać co jakiś czas. Mimo to to wciąż skuteczna metoda niwelowania zmarszczek. Dodatkowo botoks hamuje powstawanie nowych zmarszczek i innych oznak starzenia. Botoks to również jeden z zabiegów medycyny estetycznej, często wliczany do zabiegów kosmetycznych. Delikatny botoks sprawi, że pacjenci będą wyglądać dużo młodziej przez wiele lat. Zaleca się jednak powtórzenie kilku zabiegów, żeby efekt był jak najbardziej trwały. Oczywiście w odpowiednich odstępach czasu.

Mniej inwazyjny do liftingu

Botoks jest dużo mniej inwazyjny od liftingu. Dodatkowo usuwa się przy jego pomocy delikatne zmiany, takie jak kurze łapki, zmarszczki na czole, nosie, w obrębie górnej wargi czy koryguje się opadające kąciki ust. Można również przy jego pomocy pozbyć się pionowych fałd mięśnia szerokiego szyi, a także można pozbyć się poziomych zmarszczek na szyi. Wybór któregoś z tych zabiegów różni się nie tylko ceną, ale i efektem, który pacjent chce osiągnąć. Warto zdać sobie sprawę z ryzyka i przemyśleć swoją decyzję kilka razy, zanim podejmie się ostateczne kroki.