Budowa szopy

Budowa szopy

Zlokalizowana na ogrodzie szopa na drzewo i narzędzia potrzebne w pracach ogrodowych, może zostać samodzielnie wykonana! Nie potrzebne będzie tutaj formalne pozwolenie na budowę takiego obiektu, o ile nie będzie on miał powierzchni większej niż 25 metrów kwadratowych. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które powoduje że nie musimy w garażu czy spiżarni przechowywac m.in grabi czy łopat. Drzewo na opał nie będzie nam więcej mokło, ani zagracało ogrodowej przestrzeni. Wystarczy zdecydowac się na wybudowanie szopy. Można ją również kupić już gotową w sklepie, ale wtedy poniesiemy znacznie wyższe koszty i unikniemy radości płynącej z samodzielnego wykonania małego domku. Co będzie potrzebne do budowy szopy? O tym dowiesz się czytając poniższe wskazówki.
Budowa szopy od A do Z

Podstawą postawienia bezpiecznej i funkcjonalnej szopki jest przyjrzenie się jej podłożu. Musi ono zostać odpowiednio przygotowane przed rozpoczeciem budowy. Podłoże nalezy wyrównać, a następnie wylać fundamenty.

Muszą one byc wykonane porządnie, ponieważ będą stanowiły podstawe konstrukcji. Po wylaniu betonowej mieszaniny trzeba odczekać kilka dni by dokładnie zastygła. Dopiero kiedy fundamenty będą gotowe można przejść do dalszych prac. Zaprojektowaną wsześniej konstrukcje należy wykonać z jak największą dokładnością. Liczy się tutaj dobre wymierzenie drewnianych desek, które będą składały się na poszczególne ściany, dach i podłoge. Nie wolno zapomnieć o zaimpregnowaniu drewna, ponieważ będzie ono notorycznie narażane na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym wilgoć. Może ona bardzo mocno uszkodzić drewnianą strukturę, a to prowadziłoby do zniszczenia całej szopki. Dlatego budując impregnujemy i następnie przechodzimy do składania całej konstrukcji. Budowę rozpoczyna ustawienie belek, które wyznaczają konkretne ściany. Potem kładzona jest podłoga.

Następnie montujemy ściany i dach. Wszystko trzeba mocno ze soba połaćzyć. Zbudowana szopka ma byćodporna na wszelkie wichury. W przypadku dachu istnieje kilka rozwiązan do wyboru. Ponieważ można zdecydowac się na zupełnie płaski dach – wyglądajacy mało efektownie, ale bardzo prosty w budowie. Drugą możliwością jest skonstuowanie dachu dwuspadowego – znacznie ciekawszego, choć potrzebującego znacznie większego wkładu pracy. Pokrycie zadaszenia to kolejna kwestia dyskusyjna, bowiem moga je stanowić słoma, dachówki i gonty drewniane. Wszystko zalezy od decyzji właścicieli. Kiedy cała konstrukcja drewnianej szopki zostanie już wybudowana ostatnim wyzwaniem jest wstawienie okien i drzwi. Nie warto inwestowac w bardzo drogie materiały.

Jednak trzeba zadbać o to by szyby były szczelne, a drzwi posiadały solidny zamek. .