Rehabilitacja skręceń, a popularny masaż bańką chińską

Masaż bańką chińską jest jedną z metod prozdrowotnych stosowanych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej i Medycynie Arabskiej. Okazuje się, że można skorzystać z jego dobroczynnych właściwości także w rehabilitacji równego rodzaju skręceń. Jak wykonuje się taki masaż? Jakie są zalecenia i przeciwskazania w przypadku skręcenia leczonego za pomocą tego typu zabiegu? Odpowiedzi znajdziesz w artykule poniżej.

Na skręcenia bańka chińska

Ból pleców? Pomoże Ci rehabilitant/fizjoterapeuta z Rehvolta Poznań. Zapraszamy.

Bańka chińska jest wykonana najczęściej z szkła lub innych przedmiotów hermetycznych. Działa na zasadzie zasysania wybranych fragmentów skóry pacjenta. Metoda ta nie wchodzi współcześnie do kanonu praktyk terapeutycznej w ujęciu medycyny konwencjonalnej. Jednak jest bardzo popularna wśród zwolenników wszelkich naturoterapii. Negatywnym skutkiem stawiania baniek są powstające po zabiegu siniaki, a także wysoki stopień odczuwanego bólu podczas masażu . Taki sposób rehabilitacji prowadzi do podniesienia ciśnienia krwi oraz krążenia limfy w skórze, co prowadzi do przywrócenia sprawności i znacznie lepszego samopoczucia. Istnieją obecnie dwie metody masażu.

Pierwsza z nich wykorzystuje wysoką temperaturę wprowadzaną do baniek. Druga polega na użyciu elastycznej gumy znajdującej się u podstaw bańki, która zostaje przyciskana do skóry masowanego. W przypadku rehabilitacji skręceń nie wolno kłaść baniek na dysfunkcyjne części ciała tuż po tym jak doszło do skręcenia. Trzeba uzbroić się w dużą dozę cierpliwości. Należy odczekać dobę, dopiero potem przejść do konkretnego działania. Wcześniej jest to nie wskazane, między innymi przez ból wywoływany nakładaniem i ściąganiem baniek, który byłby kilkukrotnie zwiększony tuż po urazie. Jeżeli skręcenie wystąpiło u kobiety w ciąży bezwzględnie nikomu nie wolno wykonać opisywanego masażu z użyciem bańki chińskiej. Podobna sytuacja jest w przypadku osób mających problemy z krzepliwością krwi. Gdy zabiegowi mają zostać poddane dzieci, lepiej rozważyć tę możliwość dwa razy. Kiedy decydujemy się na ostateczne przeprowadzenie masażu powinien od być wykonany bardzo ostrożnie.

Podobnie w przypadku pacjentów zbyt chudych, których skóra jest bardzo podatna na wszelkie urazy.